top of page

İnfertilite değerlendirme zamanlaması!

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2021

İnfertilite (gebe kalamama) değerlendirmesi mutlaka hem kadın hem erkek hastayı içermelidir.Değerlendirme zamanlaması önemlidir!

35 yaşından genç kadın yaşı varlığında değerlendirme için 12 ay, 35-40 yaş arasında ise 6 ay beklenmelidir. Kadın yaşı 40 ve üzerindeyse, yaştan bağımsız adet düzensizliği varsa, yumurtalık veya tüplerden geçirilmiş ameliyat hikayesi varsa, erkek hastada testislerden geçirilmiş ameliyat hikayesi varsa veya çiftlerden birinde kemoterapi-radyoterapi hikayesi varsa değerlendirme hemen yapılmalıdır.

Değerlendirme öncelikle detaylı bir hikaye alma ile başlamalı ve konusunda uzman bir üreme tıbbı-infertilite uzmanı tarafından yapılmalıdır.

İnfertilite değerlendirme basamakları


İnfertil çiftte detaylı bir anamnez çok önemlidir. Sigara içimi, obesite, fazla miktarda çay-kahve tüketimi, düzenli cinsel birliktelik gibi yaşam tarzı faktörlerinin sorgulanması dışında her çiftte gözden geçirilmesi gereken unsurlar şunlardır:


1. Yumurtlama varlığı

2. Tüplerin açıklığı

3. Rahim anatomisi

4. Sperm sayısı ve hareketliliği

Bu basamaklardaki sorgulama ve gerekirse biyokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirme sonrası uygun tedavi stratejisi seçilmelidir.


91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page